image ما را دنبال کنیددر 

به وب سایت شرکت مهرگان نوند خوش آمدید

اکسی جکت 20% طولانی اثر

ترکیب:
هر میلی لیتر اکسی تتراسایکلین 20% طولانی حاوی اکسی تتراسایکلین دی هیدرات معادل 200 میلی گرم اکسی تتراسایکلین پایه، به فرم کمپلکس با منیزیم و مواد جانبی اختصاصی پایدار کننده می باشد.
مکانیسم اثر:
اکسی تتراسایکلین از سنتز پروتئین باکتری های در حال رشد جلوگیری نموده و این عمل را از طریق ممانعت از اتصال آمینواسیل ترانسفر ریبونوکلئیک اسید (aa-tRNA) بر روی ریبوزوم (واحد 30s ریبوزومال) اعمال می نماید و از طرفی این دارو باعث کاهش تبدیل گلوتامات به پروتئین سلولی شده و از این طریق از رشد باکتری ها جلوگیری می نماید. به نظر می رسد تتراسایکلین ها بر روی واحد 50s ریبوزوم ها نیز اثر گذاشته و باعث تغییر نفوذپذیری باکتری های حساس می گردند.
اکسی تتراسایکلین 20% طولانی اثر، به نحوی فرموله شده است که در صورت تزریق عضلانی، سطح خونی آن تا 4 روز در مقادیر قابل ردیابی باقی می ماند. بالاترین غلظت خونی دارو بین 30 دقیقه تا 12 ساعت پس از تزریق عضلانی مشاهده می شود. لازم به ذکر است که این فرآورده در تزریق عضلانی، آهسته تر از انواع دیگر اکسی تتراسایکلین تزریقی جذب و منتشر می شود.
موارد مصرف:
اکسی تتراسایکلین طولانی اثر انتخاب اول جهت درمان تعددی از عفونت های سیستمیک و یا موضعی در گاو، گوسفند و بز به شرح زیر می باشد:
- پنومونی عفونی ناشی از استرس و حمل و نقل (shipping fever)
- گاستروآنتریت عفونی
- سندرم متریت
- تیلریوز، لپتوسپیروز، آکتینوباسیلوز و شاربن علامتی
- کنترل عفونت های پس از زایمان و پس از عمل جراحی
- کراتوکونژکتیویت عفونی گاو، بیماری گندیدگی سم در گاو و گوسفند
- سقط جنین همه گیر یا فصلی میش ها ناشی از عوامل میکروبی و ویروسی
مقدار و نحوه مصرف:
این دارو به روش های عضلانی (IM) و داخل وریدی (IV) مصرف می شود. برای ایجاد اثر طولانی مدت (LA)، توصیه می شود دارو به صورت عضلانی و عمیق تزریق شود.
دوز پیشنهادی دارو برای ایجاد اثر طولانی مدت در گاو و گوسفند یک تزریق به میزان 20 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، معادل 1 میلی لیتر به ازای هر 10 کیلوگرم وزن بدن می باشد.
توصیه می شود در گاو بیش از 10 میلی لیتر و در گوسفند بیش از 5 میلی لیتر در یک محل تزریق نشود. در بره های جوان به منظور کنترل تب و پیشگیری از عفونت های ناشی از گزش کنه ها، تزریق 2 میلی لیتر دارو برای هر بره کافی است. میزان تزریق داخل وریدی دارو 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن دام می باشد.
تزریق داخل وریدی این دارو فقط در گاو با حجم کم توصیه می شود.
شرایط نگهداری:
در دمای کمتر از 30 درجه سلسیوس و به دور از نور مستقیم نگهداری شود.
زمان پرهیز از مصرف:
گاو: شیر به مدت 7 روز و گوشت به مدت 21 روز
گوسنفد: گوشت به مدت 21 روز
استفاده از این دارو در گوسفندانی که شیر آنها مورد مصرف انسان قرار می گیرد، ممنوع است.
موارد احتیاط:
این دارو در سگ، گربه و اسب توصیه نمی شود.
استفاده از این دارو در دوران بارداری با احتیاط فراراوان انجام شود. زیرا این دارو موجب ممانعت از رشد اسکلت و همچنین موجب تشکیل دندان های زرد و بی رنگ حتی در اواخر دوران بارداری می گردد.
تزریق اکسی تتراسایکلین 20% طولانی اثر با دوزهای مناسب به خوبی در حیوانات تحمل می شود و به ندرت ممکن است واکنش های گذرا در محل تزریق مشاهده گردد.
بسته بندی:
ویال های 50 و 100 میلی لیتری.
سولفادیازین 20% + تری متوپیرم 4%
ترکیب:
هر میلی لیتر از دارو حاوی 200 میلی گرم سولفادیازین (سدیم) و 40 میلی گرم تری متوپریم می باشد.
مکانیسم اثر:
این دارو ترکیبی از یک نوع سولفامید (سولفادیازین) و دی آمینوپیریمیدین (تری متوپریم) می باشد که از طریق مهار آنزیم PABA در روند ساخت اسید فولیک در مراحل مختلف آنزیمی ممانعت ایجاد کرده و در نتیجه فعالیت حیاتی باکتری متوقف می گردد. این دو ماده با اثر سینرژیسم بر یکدیگر از تشکیل اسید دی هیدروفولیک که برای ساخت اسید نوکلئیک لازم بوده ممانعت به عمل می آورند.
موارد مصرف:
این دارو جهت درمان شرایط حاد، تحت حاد و مزمن در درمان عفونت های ناشی از ارگانیسم های حساس به تری متوپریم و سولفادیازین در اسب، گاو، سگ و گربه توصیه می گردد. طیف درمانی دارو شامل بعضی از گونه های استافیلوکوک، استرپتوکوک، اشرشیاکلی، اکتینوباسیلوس، اکتینومایسس، کلبسیلا، لیستریا منوسیتوژنز، سالمونلا، پرتئوس میرابیلیس، پاستورلا، آنتروباکتر آئروژنز، هموفیلوس، آنفلوانزا، ویبریو، بروسا و کورینه باکتریوم ها می شود.
این دارو می تواند در درمان عفونت های ادراری- تناسلی، گوارشی، تنفسی و عفونت های دیگر از جمله عفونت سم، تورم مفصل، ورم پستان، عفونت های چشم، گوش و دهان موثر واقع شود.
مقدار و نحوه مصرف:
گاو: 1 میلی لیتر از محلول به ازاء هر 16 کیلوگرم وزن بدن بصورت تزریق داخل عضلانی یا تزریق آهسته داخل وریدی
اسب: 1 میلی لیتر از محلول به ازای هر 16 کیلوگرم وزن بدن بصورت تزریق آهسته داخل وریدی
سگ و گربه: 1 میلی لیتر از محلول به ازای هر 8 کیلوگرم وزن بدن تنها از طریق زیر پوستی
جایگاه توصیه شده برای تزریق در سگ، پوست شل بالای گردن می باشد.
شرایط نگهداری:
در دمای بین 25-15 درجه سلسیوس و دور از نور نگهداری شود.
زمان پرهیز از مصرف:
گوشت: 10 روز پس از آخرین تزریق
شیر: 3 روز پس از آخرین تزریق
موارد منع مصرف:
این دارو در حیوانات با نارسایی های کبدی یا کلیوی و همچنین موارد حساسیت به سولفانامیدها ممنوعیت مصرف دارد.
موارد احتیاط:
مصرف طولانی دارو ممکن است منجر به کاهش اسیدفولیک، دیسکرازی خونی و کریستالوری گردد. آماس موضعی موقت در محل تزریق دارو و نیز بروز شوک به دنبال تزریق سریع وریدی می تواند رخ دهد.
بسته بندی:
ویال های 50 و 100 میلی لیتری.

بازدید 5358 بار
محتوای بیشتر در این بخش: « اکسی جکت 10% تیل موجکت Tilmoject »

مهرگان نوند نمایندگی رسمی شرکت های