image ما را دنبال کنیددر 

به وب سایت شرکت مهرگان نوند خوش آمدید

ساخت نانوواکسني براي مقابله با بيماري برونشيت طيور
 
 
محققان موفق شدند نانوواکسني براي مقابله با برونشيت در ماکيان بسازند. مرگ و مير طيور فشار اقتصادي زيادي به کشورها وارد مي‌کند که اين واکسن مي‌تواند ابزار مناسبي براي مقابله با اين ويروس باشد.
به گزارش حکيم مهر به نقل  از ايرنا، يک گروه تحقيقاتي موفق به ساخت نانوواکسني عليه بيماري برونشيت شدند. آنها روشي براي توليد سريع و موثر اين واکسن ارائه کردند.
کنترل عفونت‌هاي ويروسي و باکتريايي مرتبط با طيور منجر به رشد اقتصادي قابل توجهي در آمريکا شده ‌است که اين کنترل از طريق واکسن ايجاد شده‌ است. از واکسن براي کنترل بسياري از بيماري‌ها مي‌توان استفاده کرد. اين واکسن‌ها در يک بازه زماني کوتاه توليد مي‌شوند، اما نمي‌توانند براي عفونت‌هاي نوظهور استفاده شوند و براي مقابله با اين بيماري‌ها بايد روش‌هاي جديدي اتخاذ کرد.
يافته‌هاي محققان نشان مي‌دهد که نانوذرات پلي‌انيدريد (PANs) روي غذاي انسان و حيوان اثر منفي ندارد. به همين دليل محققان اين پروژه قصد دارند تا سال 2019 از اين نانوذرات براي درمان بيماري استفاده کنند. آنها به دنبال استفاده از اين پلتفورم براي درمان بسياري از بيماري‌ها هستند.
پژوهشگران اين پروژه از اين فناوري براي مقابله با ويروس برونشيت استفاده کردند. اين ويروس آسيب‌هاي اقتصادي زيادي در صنعت دامداري به همراه دارد. به همين دليل محققان به دنبال استفاده از نانوذرات زيست‌تخريب‌پذير PAN براي بهبود اثربخشي اين نوع واکسن‌ها هستند.
براي استفاده از اين نانوذرات در ساخت واکسن، محققان ابتدا به ارزيابي ايمني اين نانوذرات روي حيوانات پرداختند. اين گروه تحقيقاتي دوزهاي مختلفي از اين نانوذرات را روي جوجه‌ها مورد آزمايش قرار دادند. در گام بعد رهايش آنتي‌ژن از اين نانوذرات را مورد ارزيابي قرار دادند. محققان اين پروژه پايداري و فعاليت زيستي رهايش دارو را از اين نانوذرات مورد بررسي قرار دادند.
نتايج داده‌هاي آنها نشان داد که کپسوله کردن پروتئين‌هاي مربوط به واکسن و ويروس غيرفعال شده درون PAN مي‌تواند منجر به توليد واکسني با کارايي بالا شود. مقايسه ميان واکسن‌هاي رايج و اين واکسن جديد نشان داد که واکسن توليد شده در اين پروژه اثربخشي بالاتري دارد.
مطالعاتي نظير اين، مي‌تواند اطلاعات ارزشمندي درباره استفاده از نانوذرات در ساخت واکسن طيور ارائه کند.