image ما را دنبال کنیددر 

به وب سایت شرکت مهرگان نوند خوش آمدید

 • مشاوره نظارت و اجرا
  مشاوره نظارت و اجرا مشاوره نظارت و اجرا و تهیه طرح و نقشه و محاسبات مربوط به احداث واحدهای پرورش دام و طیور در سطح کشور.
 • خدمات تخصصی دامپزشکی
  خدمات تخصصی دامپزشکی خدمات ویژه تخصصی شامل: ارائه خدمات توسط متخصصین دامپزشکی و دامپروری در زمینه برنامه های درمانی، مشاوره، تنظیم برنامه های واکسیناسیون و ...
 • بازاریابی و فروش
  بازاریابی و فروش شرکت مهرگان نوند با داشتن امکاناتی از قبیل کادر تخصصی در امور بازرایابی و فروش و زیر ساخت های لازم جهت توزیع یکپارچه دارو، واکسن و مواد بیولوژیک و ملزومات مورد نیاز این صنعت نسبت به توزیع و پخش اقلام فوق براساس قوانین مصوب دامپزشکی در سطح استان مازندران فعالیت می نماید.
 • توزیع معتبر ترین برند ها
  توزیع معتبر ترین برند ها شرکت مهرگان نوند با دریافت نمایندگی رسمی توزیع و فروش محصولات معتبر ترین برندهای صنعت دامپزشکی در استان مازندران مفتخر است که در خدمت این صنعت می باشد

حمل و نقل و توزیع

دارو و محصولات بیولوژیک دام و طیور در سراسر استان مازندران

مجهز به انبار و سرد خانه

با تکنولوژی روز و تجهیزات پیشرفته و کارشناسان فنی متخصص

نمایندگی رسمی فروش

محصولات شرکت های معتبر تولید فرآورده های بیولوژیک دام و طیور

درباره ما

 شرکت مهرگان نوند به صورت رسمی در سال 1378 با بهره گیری تعدادی از کارشناسان و متخصصان کارآمد صنعت دام و طیور کشور فعالیت خود را در دو بخش فروش و خدمات فنی- تخصصی در این صنعت  آغاز نمود

بیشتر بدانید...

عوارض کمبود ويتامين طيور
عوارض کمبود ويتامين آ
 


در مرغهاي بالاي 2-5 ماه ماده شيري رنگي در چشم ها جمع شده و مرغ قادر به ديدن نيست .

عوارض کمبود ويتامين آ در جوجه ها عبارتند از فلجي ، کاهش رشد ، چرت زدن ، ضعف ، ناهماهنگي و ناصافي پر و بال اگر کمبود شديد باشد نوعي فلجي که با فلجي ناشي ازکمبود ويتامين اي ( انسفالومالشيا (جوجه ديوانه ) متفاوت است . مواجه ميشود . زرديموجود در منقارها و پاها از بين ميرود و تاج و ببي رنگ ميشود . به هنگام کمبود مزمن ويتامين آ ممکن است اشک ايجاد شود و مواد پنيري شکل در پلک ها جمع شود . که به دليل مرگ قبل مرغ قبل اين عرضه کمتر ديده ميشود .
 


کليه ها کمرنگ شده و کورک هاي کوچک سفيد در مجاري تنفسي و گوارشي دديده ميشود و رسوب اسيد اوريک در قلب و کبد و طحال ديده ميشود . فلجي ناشي از کمبود ويتامين آ واي هر دو عدم تعدل است ولي در ويتامين اي خونريزي و تورم مخچه وجود دارد .ويتامين دي
 


در مرغ هاي بالغ کمبود ويتامين دي باعث نازکي پوسته تخم مرغ شده مرغ روي پاي نميتواند باشد و منقار پنجه و زانو نرم ميشود . در جوجه هاي علاوه به تعويق افتادن رشد علامت راشيتيسم که مشخص کننده آن ضعف شديد پاهاست در 2 تا 3 هفتگي منقار و پنجه ها نرم و خميده ميشود . در جوجه ها براي حرکت تلاش ميکنند و پس از چندي روي زانو مينشيند و استراحت ميکنند ، اما در همان هنگام از طرفي به طرف ديگر غلت ميخورند که نشانگر عدم وجود حس تعادل است . در حالت مزمن مزمن ويتامن دي کجي شديد اسکلت ظاهر ميشود . ستون فقرات ممکن است در ناحيه کمر و دم خميدگي پيدا کند حجم سينه کم شده و اعضاي حياتي به هم نزديک و روي هم ميافتد استخوان ها نرم و به آساني شکسته ميشود.مهمترين علامت جوجه ها وجود دانه هايي روي دنده ها در محل اتصال با ستون فقرات و خميدگي آنها به طرف داخل است .علائم کمبود ويتامين اي

سه بيماري ناشي از کمبود ويتامين اي در جوجه ها ي در حال رشد ، انسفالومالشيا، تراوش آب در زير پوست و تحليل ماهيچه اي است .

انسفالومالشيا (عمل آنتي اکسيدان ويتامين اي): نوعي فلجي است که نتيجه خونريزي و تورم لايه هاي مخچه بوجود ميآيد .
 


تراوش آب زير پوست (ارتباط با سلنيم ): تاول و تورم شديدي که در اثر افزايش قابل توجه در نفوذ پذيري مويرگ به وجود آمده است که با اضافه کردن سلنيم ميتوان بيماري را درمان نمود .

تحليل ماهيچه اي تغذيه اي : هنگامي که کمبود با کمبود اسيد امينه گوگرد دار همراه باشد ، جوجه ها بيماري ماهيچه اي شديد ي را در سن حدود 4 هفتگي ، به ويژه در ماهيچه سينه گاهي نيز در پا از خود نشان ميدهند . در اين کمبود الياف ماهيچه ها بويژه سينه سفيد شده و به صورت راه راه ديده ميشود که در جهت درمان ميتوان از ويتامين اي به همراه سيستين استفاده نمود .ويتامين کا

علامت کمبود ويتامين کا افزايش زمان انعقاد خون و گاهي به دليل شدت کمبود خونريزي مداوم ناشي از زخم و خراش ميميرد . کمبود خفيف باعث بروز لکه هاي کوچک خون در ناحيه سينه بال ها پاها ديواره روده ها و حفره شکمي ميشود .تيامين ( ويتامين ب1 )

علامت کمبود بي اشتهايي با کاهش وزن ، پرها فرسوده ، ضعف پاها و عدم تعادل همراه است در مرغ هاي بالغ تاج آبي نشان ميدهد . با پيشرفت کمبود ، فلج ماهيچه ها ظاهر ميشود که با ماهيچه هاي جمع کننده ناخن ها شروع ميشود و به طرف بالا حرکت ميکند و باز کننده هاي پا ها و بال ها و گردن را نيز در بر ميگيرد . جوجه ها روي پاها خميده مينشيند و گردن به طرف پشت خم ميشود.برگشت سر به دليل فلج ماهيچه هاي پيشين گردن است . کميبعد از اين حالت ، جوجه توانايي خود را براي ايستادن يا نشستن از دست ميدهد و به زمين ميافتد ، که ممکن است سرش هنوز به حالت برگشته باشد . کاهش پيش رونده اي در سرعت تنفس حاصل مي شود غده فوق کليوي بزرگ و ظاهرا تورم بافت ها بويژه پوست را ايجاد ميکند . قلبو معده و ديواره روده به طور جزئي دچار تحليل ميشود .کمبود ريبو فلاوين ( ويتامين ب 2 )

تغييرات در عصب سياتيک ، خميدگي ناخن و فلجي را در جوجهاي در حال رشد ايجاد ميکند ..جوجه آوري بسيار کم ميشود .اشتها تغيير نميکند اما رشدشان کم و ضعيف ميشوند و در يکي دو هفته اول دچار اسهال ميشوند .جوجه ها حرکت نميکنند ، مگر اينکه به زور وادار شوند و غالبا روي مفصل ها و با کمک بال ها حرکت ميکنند . ناخن ها چه در حالت حرکت و چه در حال استراحت ، به طرف داخل خميده هستند . ماهيچه هاي پا خشک و خشن است. در مراحل پيشرفته جوجه ها روي زمين پهن ميشوند و پاها به جهت مخالف باز ميشوند .اعصاب سياتيک و بازو بزرگ ميشود .نياسين ( اسيد نيکوتينيک )

مهمترين علامت قوسي شدن و تورم مفصل پاهاست .اين علام شبيه به کمبود منگنز و کولين است ولي در نياسين مفصل به ندرت از محل خود بيرون ميآيد . علائم ديگر آن تورم دهان اسهال و کاهش رشد پرهاست .

علائم کمبودويتامين ب 6 ( پيريدوکسين)

کاهش اشتها و رشد ، راه رفتننامنظم به طوري که جوجه بي هدف راه ميرود .از علائم ميباشد معمولا يک پا خميدگي شديد پيدا ميکند و ناخن وسط به داخل خم ميشود .جوجه ها دچار فرسايش سنگدان ميشوند .علائم کمبود بيوتين

در اثر کمبود بيوتين ، ضايعات پوستي در پاها و پوست اطراف منقار و چشم ها ، مشاهده ميشود .علائم کمبود کولين

ابتدا خونريزي و تورم جزئي در مفصل پا و سپس مفصل درشت ني و کف پا به دليل پيچيدگي کف پا ، به وضوح پهن ميشود و مفصل پا از امتداد درشت ني خارج ميشود و پا تحمل وزن بدن را ندارد .

علائم کمبود کلسيم

علائم کمبود شامل تعويق رشد ، کاهش مصرف غذا سووخت و ساز بالا ، کاهش فاليت و حساسيت ، استئوپروسيس يا راشيتيسم کمبود کلسيم ، تغيير حالت در اسکلت و حرکت ، حساسيت به خونريزي داخلي ، افزايش شديد حجم ادرار ، کاهش در تخمگداري و نازکي پوسته تخم مرغ و رنجوري يا خستگي مرغها در قفس که نوعي پوکي استخوان است طوري که استخوان ها به قدري نازک ميشود که به آساني شکسته ميشود و قادر نيست وزن بدن مرغ را تحمل کند .علائم کمبود فسفر : کمبود شديد يا غير قابل استفاده نبودن فسفر در جيره منجر به کاهش اشتها ، ضعف و پس از 10 تا 12 روز مرگ ميگردد . در صورتي که کمبود شديد نباشد راشيتيسم و کاهش رشد ايجاد ميشود.علائم کمبود سديم :

کمبود سديم علاوه بر کاهش رشد ريا، نرمي استخوان ها ، شاخي شدن قرنيه ، غير فعال شدن غدد جنسي ، بزرگي غدد فوق کليوي کاهش راندمان استفاده از غذا و کاهش حجم پلاسما را سبب ميگردد . خروج خون از قلب کم ميشود که نمايانگر کاهش فشار سرخ رگي است . بسياري از بيماري ها سديم بدن را کاهش ميدهند . از ميان دفع از طريق دستگاه گوارش بدليل اسهال و دفع از طريق ادرار بدليل بيماري هاي کليوي و فوق کليوي وجود دارد .کمبود پتاسيم

علامت عمده کاهش پتاسيم خون ، ضعف عمومي ماهيچه ها است که مشخسه آن ضعف مفرط ، کاهش ريتم روده و انبساط شکم ، ضعف ماهيچه هاي تنفسي ميباشد .

منبع : وبلاگ طيور
مس

نياز به مس در همه ي گونه هاي طيوري كه مورد آزمايش قرار گرفته اند به ازاي هر كيلوگرم ماده خشك ، از 8 ميلي گرم فراتر نمي رود. پرندگان جوان در حال رشد ، نسبت به بالغان به مقادير بيشتري از مس نياز دارند و احتمال بروز كمبود در آنها بيشتر است.

علايم كمبود مس شامل: كم خوني ، خونريزي ، لنگش ، تخمهاي غير بارور و كم رنگي پرها است.

تخم حاصل از پرندگان ماده اي كه كمبود مس دارند غير بارور بوده و به خاطر كولاژن در غشاي پوسته ممكن است پوسته هاي غير طبيعي داشته باشند.

آهن

پرندگاني كه روي كف بتوني يا قفسهاي سيمي پرورش داده مي شوند ، به كمبود آهن حساستر مي باشند چون آنها به خاك كه آهن تكميلي را براي آنها فراهم مي كند دسترسي ندارند.

پرندگان ماده تخمگذار مبتلا به كمبود آهن، تخم هايي مي گذارند كه در آنها مرگ و مير در مراحل انتهايي رشد جنين به وقوع مي پيوندد.

روي

كمبود روي در پرندگان محصور كه از جيره هايي بر پايه دانه ها تغذيه مي گردند نسبتا عادي است . حتي كمبود روي در جيره ، باعث كاهش اشتها مي شود. كمبود هاي شديدتر باعث افت شديد در مصرف خوراك مي گردد. كمبود روي به تمام فرآيندهاي فيزيولوژيكي مهم از جمله تكثير سلولي و رشد ،

موجب کم خوني و مرگ در دوران اوليه و گاهي تحليل رفتن رشد عضلاني در مرحله دوم رشد جنيني مي شود .

منگنز

در پرندگان تخمگذار كمبود منگنز باعث نازك شدن پوسته تخم و كاهش جوجه درآوري ميگردد. جوجه هاي حاصل از تخم هايي با كمبود منگنز ممكن است بدني خشك و لاغر ، ناهنجاريهاي اسكلتي و عدم تعادل داشته باشند همچنين امكان نشان دادن وضعيت ستاره نگري با برگشتن سر به عقب نيز در آنها وجود دارد.

منيزيم

پرندگاني كه از جيره غذايي حاوي مقادير بسيار كمتر از حداقل نياز منيزيم تغذيه مي كنند به مرور زمان دچار علائم ناشي از كمبود منيزيم مي شوند كه عبارتند از: بيحالي ، پايين بودن شدت سوخت و ساز پايه ، دشواري تنفس ، اختلال در حركت ، كندي رشد و دوره هايي از اغما.